`
Park University Alumni Association Logo

Alumni Association Awards

Each year the Park University Alumni Association recognizes the accomplishments of its individual members during Alumni Weekend, at its awards banquet. Awards include Distinguished Alumnus/a, Marlowe Sherwood Memorial Service Award, Park Promising Young Alumnus/a and the Torchlighter Award.

 

Make a nomination online. | Print the nomination form. | Read about the Tipton Award

 

Award Recipients by Year:

2014

Distinguished Alumnus:

Darryl Forte, '90

Marlowe Sherwood Memorial Service Award:

SuEllen Fried, '75

Torchlighter Award:
Rev. David Laird Barclay, '53

Park Promising Young Professional:

Rodrigo Neri, '09

 

2013

Distinguished Alumnus:

Bob Kendrick, '85

Jeanette Prenger, '09
Torchlighter Award

Louise Morden

Park Promising Young Professional:

Sarah Hopkins-Chery, '09, MA '07

 

2012

Distinguished Alumnus:

CMSAF James A. Roy, '96
Marlowe Sherwood Memorial Service Award:

Deanna Medlin Armstrong, '70
Torchlighter Award:
Robert Burns, D.D.S.
Park Promising Young Professional:
Denzil Ross, '06, MBA '09

 

2011
Distinguished Alumnus:
Jack N. Wells, '59, Ph.D.

Wilford "Pete" Kale, '71
Marlowe Sherwood Memorial Service Award:
Timothy N. Pelton, '70

 

2010

Distinguished Alumnus:
Donald P. Arndtsen, '50
Torchlighter Award:
Heywood H. "Woody" Davis

 

2009

Distinguished Alumnus:
Stephen Cox, '88
Marlowe Sherwood Memorial Service Award:
Robert McGowan, '56
Dean Larrick, '53

2008

Distinguished Alumni:
Florence Byham Weinberg, '54
Lee Salem, '68
Marlowe Sherwood Memorial Service Award:
Michael Newburger, '70
Torchlighter:
Virginia McCoy

2007

Distinguished Alumnus:
Jerry L. Schrader, ’57
Marlowe Sherwood Memorial Service Award:
Francis "Pete" Campbell, '78
Torchlighter:
Daley Walker

2006

Distinguished Alumnus:
Allan Larson, '59
Marlowe Sherwood Memorial Service Award:
Rev. Edmund "Buzz" Loew, x55
Joyce Wilson Loew, '56

Jane Turner Dodson, '40

2005

Distinguished Alumnus:
John W. Layman, '55
Marlowe Sherwood Memorial Service Award:
Sylvia Helms Gault, '60

2004

Distinguished Alumnus:
Kenneth R. Hougland, '49
Marlowe Sherwood Memorial Service Award:
Lesli Hill Blount, '83
Torchlighter:
Col. (Ret.) John Sutton, US Army

2003

Distinguished Alumni:
Masaye Nagao Nakamura, '45
Felipe E. Bustillo, III, '74 
Marlowe Sherwood Memorial Service Award:
Betty Tillotson, '47
Torchlighter:
Ron Miriani

2002

Distinguished Alumni:
J. Eric Wade, '82, MPA '85
C. Howard Wallace, '45
Outstanding Service:
Gwen Burris Pruyne, '52
James Pruyne, '51

Torchlighter:
Carolyn McHenry Elwess, '71

2001
Distinguished Alumni:
Brenda Stiff Wisniewski, '68
Karen Peters Frankenfeld, '59
Torchlighter:
Paul Gault, '65, MPA '88

2000

Distinguished Alumni:
RAdm. Joe D. Schoggen, '43
Dr. Yuzuru Takeshita, '51
Outstanding Service:
Rev. Russell Proffitt, '55
Connie Koning Proffit, '54

Torchlighter:
Jerzy Hauptmann

1999

Distinguished Alumni:
James Cobb, '56
Barbara Moser Schaible, '56
Dr. William Perry, '67

1998

Distinguished Alumnus:
Dr. Donald Martin, '45

1997

Distinguished Alumnus:
Capt. Tom Mooney, '67
Torchlighter:
Arnold Frizzle 

1996

Distinguished Alumnus:
Dr. Manuchair Ebadi, '60
Outstanding Service:
Wally Edgar, '24
Torchlighter:
William Pivonka

1995

Distinguished Alumni:
Rosemary Fry Plakas, '63
Dr. William Yamamoto, '45
Outstanding Service:
Dorla Watkins, '80, MPA 2000

1994

Distinguished Alumni:
Dr. Mary Jo Jacobs, '51
Dr. Richard Eberst, '69
Maj. General James R. "Dick" Davis, USMC, '71

1993

Distinguished Alumni:
Doris McClatchey Gerner, '51
Dr. Gregory Raymond, '68
Outstanding Service:
Bernice Collins Thompson, '58

1992

Distinguished Alumni:
Dr. Rodney Marvin Schadt, '34
Dr. Herman Finkbeiner, '52
Outstanding Service:
Philip D. Wheeler, '62

1991

Distinguished Alumni:
Dr. John McQuary, '43
Dr. Lynn Bondurant, Jr., '61
Outstanding Service:
Rev. Allen Van Cleve, '41

1990

Distinguished Alumni:
Jane David Fopeano, '73
Mary Appel Phillips, '39
Outstanding Service:
Lafe R. Williams, '73

1989

Distinguished Alumni:
Hans Brisch, '64
Joachim Kaiser, Jr., '43
George Mace, '39
John A. McAfee, '45
Outstanding Service:
Mary Lou Tipton, '28
Dr. Harold F. Smith, '44

1988

Distinguished Alumni:
Richard Jennings, '27
Merlin Findley, '28
Hugh Richards, '39
Robert McLaren, '45

1987

Distinguished Alumni:
Irene Taylor McNair, '19
Mary Felts Van Nes, '27
Betty Broadbent Turner, '27
Outstanding Service:
Betty James Eason, '33

1986

Distinguished Alumni:
Ralph Blackman, '49
Lea Oma Davis, '16
Arthur Harris, '25
Alberta Massingill, '36
Outstanding Service:
James Cariddi, '49

1985

Distinguished Alumni:
Donald Stafford, '32
Gladys Zimmerman Weber, '24
Elizabeth Treeman Willems, '40
Aubrey Young, '34
Outstanding Service:
Wilford "Pete" Kale, Jr., '71

1984

Distinguished Alumni:
Thomas Perry, '34
Peter Mori, '45
Dorothy Harper Watson, '52
Outstanding Service:
Wallace Edgar, '24

 

1983

Distinguished Alumni:
Margaret Harris Ekstrom, '28
Joseph Walker, '32
Fran Triplett Good, '43
Outstanding Service:
Margaret Haner MacDonald, '34
Janet Lowe Pollock, '41

 

1982

Distinguished Alumni:
Noka Hon, '22
Rosalie Ward Mixon, '29
Richard Ross, '40

1981

Distinguished Alumni:
Minnie Burr Stewart, '21
Ruth Reinhart Hunter, '44
Leo Janos, '55

1980

Distinguished Alumni:
Malcolm Good, '39
Allan Hickman, '30
Carol Shedd McMasters, '45
Hila Richards Stratton, '35
Marlowe Sherwood, '63

1979

Distinguished Alumni:

Ralph Bonacker, '33
James Crockett, '45
Paul Gault, '65
Rhoda Magers Young, '33

1978

Distinguished Alumni:
Margaret Burkwall, '28
Jessie Craig Obert, '31
D. Irvine Walker, '32
Outstanding Service:
George H. Hash, '27
Mary N. Hash, '28
 

Prior to 1978 Distinguished Alumni:


1977

Arthur Kamitsuka, '45
William Markward, '30
Katharine Parker Riddle, '41

1976

Frances Broadhurst, '42
Madison Kuhn, '31
Hugh McAfee, Jr., '41

1975

Paul and Virginia Young Justus, '26
Edward Lyle, '25
Malkolm Magers, '20
Harold Smith, '44
Louis Weber, '25
Herbert Wolfe, '18
Alan Woods, '67

1974

Marie Prugh Giffey, '14
Ashby Steele, '24
Mary Lou Snyder Tipton, '28

1973

J. Warner Brown, '13
Marjory Jacoby Westmoreland, '41

1972

Herbert Judson, '13
Ruth Snyder Sherman, '32
Durbin Tabb, '50
Merill Wolfe, '11

1971

Perry Glick, '19
Kenneth Parker, '21
Robert Swanson, '37

1970
John Calfee, '32
Walton Gordon, '25
Robert Ladd, '20

1969

Ronald Chen, '53
David Dixon, '46
Gertrude Graham Walker, '26

1968

McCollum Brasfield, '61
Mabel Kunce Gibby, '45
Elizabeth Elliott McAfee, '08
Ted Oltman, '23
Paul Sherwood, '47

1967

Christena Aiken, '28
Allen Bassett, '14
Kenneth McDonald, '33
Dean McClusky, '17
Dorothy Davis Meyers, '25 

1966

Ward Davis, '14
Charles Edwards, '42
Ernest Ecsh, '30
Dorothy Roberts, '43
Frank Westfall, '25

1965

John Appleby, '15
Harold Branch, '45
Martha Gray, '50
John Moore, '25
William Tipton, '28

1964

Donald Agnew, '29
Covert Brown, '17
Wright Hoffman, '19
Donald Magers, '24
Oleva Morrison Myers, '32

1963

Robert Corbett, '38
Donald MacKenzie, '33
Freeman McFarland, '13
Mary Steele Nelson, '18
Henry Salveter, '23

1962

Duncan Findlay, '22
Sarah Osborne, '28
Alonzo Peeke, '24
Bruce Robb, '12
John Smith, '17

1961

Jean Curl, '50
Russell Malan, '22
Harrison Metheny, '14
Elmer Norrington, '20
George Robb, '12

1960

Paul Dry, '18
Doris Howell, '44
Robert Long, '28
Clara Rauber Strickland, '18
Ralph White, '13

1959

Donald Cowgill, '33
Carl Dallinger, '34
Wallace Good, '48
James Matthews, '12
Raymond Salsbury, '12 

1958

Frances Wolfe Allen, '15
Francis Findlay, '18
Dean Hoslett, '40
Jeanetta Lyle Menninger, '23
Emmit Peterson, '05

1957

William Dunseth, '42
Russel McAfee, '24
Jarvis Morris, '22
Giles Theilmann, '27
Philip Warden, '34 

1956

Ethel Davis, '13
Smith Freeman, '28
Alva King, '12
Constance Vulliamy, '33
Charles Wylie, '08 

1955

Wallace Farley, '20
Oscar Irizarry, '21
Graham Parker, '15
David Waterman, '29 

1954

Raymond Anderson '13
Lynn MacQuiddy '14
Bernard Meland, '23
Isadore Samuels, '12
Charles White, '20 

1953

James Chapman, '07
Henrietta Doltz, '28
Robert Gibson, '25
Frederic Hawley, '19 

1952

Carol McAfee Appleby, '21
Lauriston Marshall, '23
Harry Semans, '23

1951

Frances Fishburn, '21
George McBride, 1898
Lenore Easter Wakefield, '05

1950
 
George Grattan, '16
Elisabeth Scott,1894
Marsh White, '17 

1949

Mary Harrison, '20
John Myers, '01
W. A. Myers, '08